Koziorożec: Władza norm

To, co zmienne przy nim kamienieje, a to, co radosne – poważnieje. Określa miarę, etykietę.

Zawsze można liczyć, że porządnie skontroluje, ustalając właściwy tor biegu spraw. Spróbuj mu się sprzeciwić, a znajdzie na ciebie odpowiedni paragraf. Koziorożec lubi terminarze, arkusze Exela, kontrakty, którymi wyznacza granice sobie, innym oraz światu. Jest urodzonym przewodniczącym protokołu. Hołduje stałym rytuałom, rutynie. Ciężka i monotonna praca jest dla niego normą. Wierzy jedynie w to, co na pewno jest namacalne. W tym jego ulubionym kieracie brak jest indywidualnego podejścia, przestrzeni dla różnorodności i pozwolenia, żeby każdy decydował o sobie. Koziorożec służy nadrzędnemu prawu, społeczności. Chodzi mu o większą całość, o porządek państwowy, o koncerny, korporacje. Istotne są dla niego szczeble kariery, naukowe stopnie, dobro ogółu, interes firmy a także społeczny prestiż. Z lubością ustanawia regulaminy. To Koziorożec wymyślił savoir vivre, językowe reguły oraz system kar. Szanuje się go za autorytet, powagę i za to, że jest wpływowy, ale się go nie kocha.
Ascetyczny pracoholik
Koziorożec, jako dziewiąty znak, rozpoczyna końcową ćwiartkę Zodiaku. Metaforyczna droga rozwoju człowieka wkracza na ostatnią prostą. Poprzedzające Koziorożca znaki, krok po kroku, rozprawiły się z ludzkim ego i jego bolączkami. Ostatecznie Ryby, dwunasty znak, mają rozpuścić egzystencję w niebycie. Zanim jednak to zrobią, materia musi się maksymalnie zagęścić. Zakasując rękawy, robi to Koziorożec reprezentujący żywioł ziemi. Do akcji wkracza materialista przez wielkie M. Wszystkie dotychczasowe zasady zbiera w jedną niepodważalną strukturę. Koziorożec lęka się braku granic, boi się też tego, co kosmiczne. Jak Kozica jest niesamowicie wytrwały, żeby piąć się w górę. Powodują nim ambicje, by znaleźć się na szczycie społecznej drabiny. Niewiele mu potrzeba w tej wędrówce, skubnie trochę trawy, schrupie suchą gałązkę. Koziorożec to asceta i pracoholik, uwielbia się wyrzekać. Rządzi planetą Saturn, która posiada energię kamienia. Jest symbolem konserwatyzmu, tradycji, status quo, przeszłości. Wyznacza stosowne miejsce i czas. Saturn to przecież Chronos, bóg władający zegarem. Czy jest coś bardziej metodycznego i bez uczuć? Koziorożec jest postrachem wszystkiego, co figlarne i zbędne, bo istnieje tylko dla przyjemności i tylko przez chwilę. Koziorożec jest długodystansowcem, królem stanów chronicznych. Nie umie odpuścić i boi się zmian. Postępuje tak ze strachu – im coś na zewnątrz jest bardziej twarde, tym wewnątrz bardziej trzęsie się jak galaretka. Archetyp Koziorożca jest naszym największym lękiem, to strażnik psychicznego progu. Oddziela to, czego najbardziej się boimy, a właśnie ta jakość najbardziej potrzebna jest nam do szczęścia, rozwoju, życia pełnią. Koziorożec tchórzliwie wsłuchuje się w te odgłosy serca, zagłusza je pracą w imię jakiejś mozolnej idei. Ale przychodzi wreszcie moment, gdy tłumione impulsy biorą górę. Koziorożec wtedy traci klasę, przestając trzymać się zasad. Staje się prostacki i prymitywny – tak obejmuje swój przeciwległy biegun i jest nie do poznania. Do chwili, kiedy znowu stanie się zachowawczy i posypie sobie głowę popiołem w imię moralności.

Z węgla w diament
Gdy Słońce wchodzi w znak Koziorożca, obejmując rządy nad niebem, ma miejsce najdłuższa noc w roku. Największa ciemność pojawia się po to, by zajaśniało światło. Bo światłość nastanie dopiero wtedy, kiedy zmierzysz się z ciemnością, ze swoim lękiem. Saturn jest planetą śmierci jako absolutnej manifestacji czasu. Uśmierca to, co nie jest twoje, najpierw obdarzając cię utrapieniem, wyrywając z wygody (Koziorożec i komfort nigdy nie chodzą w parze). Obnaża, ogałaca z fałszywej powłoki, dąży do prawdy nie zagłębiając się w meandry psychiki jak Skorpion, ale działając w materii. Jest niezwykle surowy. Koziorożcowi bliska jest samotność, izolacja, bezruch. Uczy wytrwałości, koncentracji, powagi, odpowiedzialności. To tak naprawdę zdolność do bycia samemu, kiedy znamy już swoją siłę, bo dotknęliśmy prawdy o sobie. To czystość i jasność. Najpierw jednak trzeba odrobić trudne koziorożcowe lekcje. Całkowicie je przyjąć, akceptując swój największy lęk. Wtedy czarna bryła węgla pod wpływem ciśnienia twojego cierpienia przemieni się w diament.

Koziorożec
żywioł – ziemia
jakość – kardynalna
rodzaj – męski
planeta – Saturn