Rak: Esencja receptywności

Matczyne uczucia, poświęcenie, troska, czułość, bliskość. Przytulne domowe ognisko.

Rak uczy być jak woda, poddawać się uczuciom i płynąć z nimi, bezgranicznie ufając życiu. Jest niczym rzeka, która spokojnie wije się doliną, nie wiedząc co czeka ją za zakrętem. Archetyp Raka istnieje po to, by wytrącić nas z kolein racjonalnego umysłu i wzruszyć do głębi, obezwładnić tym, co czujemy. Rak należy do żywiołu wody, a włada nim Księżyc – kapryśny jak emocje, codziennie różny jak kobieta. Płynnie przechodzi z nowiu do pełni, a jednocześnie jest bierny, bo potrzebuje światła Słońca, by być widoczny. A jednak to on ma władzę nad światem uczuć. Od niego zależą kobiece nastroje i cykle miesięczne, przypływy i odpływy oceanów. Archetyp Raka wnosi do zbiorowej nieświadomości macierzyństwo, bezwarunkową miłość. Czułość pozbawioną erotyzmu, za to połączoną z najwyższym poświęceniem. Jest źródłem życia kojarzącym się wodami płodowymi, bezpiecznymi i ciepłymi. Rak oznacza też płodność. Zapłodnienie z perspektywy kobiecej to przyjęcie, poddanie się. Postawienie siebie na drugim miejscu. Rak doskonale potrafi zaopiekować się drugim człowiekiem, bezinteresownie pomagać, okazywać empatię. Jego poprzednicy w Zodiaku zajęli się zdobyciem ziemi, zagospodarowaniem jej i sprawdzeniem, co jest poza ich terenem, z Rakiem przyszedł czas na  wewnętrzny świat uczuć.

Serce na dłoni
Ma opinię najbardziej uczuciowego znaku zodiaku. Rak wygląda na słabego, jest w nim pewna miękkość, nieśmiałość. Kieruje się intuicją i siódmym zmysłem. Bardziej czuje, niż myśli. Jak każda księżycowa osoba bezbłędnie potrafi rozpoznawać emocje innych, nie muszą paść słowa, żeby Rak wiedział. Przy tej wrażliwości jest jednak wytrwały. Jest niczym Księżyc, pełen tęsknot i nostalgii, ale tak jak on potrafi się odnowić. Swoją siłę czerpie z korzeni, przeszłość jest dla niego fundamentem, na którym niestrudzenie, często z pomocą silniejszych, buduje swój ciepły dom na pewnym gruncie. Bliskość, dotyk, przytulanie, to lubi Rak. Miękki koc i gorącą herbatę podaną przez ukochaną osobę. Dla Raka rodzinna atmosfera to must have, uwielbia, gdy przy stole gromadzi się cała rodzina i je rosół. Co niedziela i w każde imieniny. Dla Raka ważne są kulinaria, zwłaszcza jeśli na talerzu rozpozna smaki dzieciństwa. Rak oznacza silne poczucie przynależności, przywiązanie do miejsc i ludzi. Może się w tym zapędzić, wtedy okazuje swoje mniej czułe oblicze – robi się zaciekle zaborczy i nieprzyjemnie zazdrosny, podejrzliwy, nieufny, kontrolujący. Tak broni się przed bólem emocjonalnym i utratą poczucia bezpieczeństwa. Niczym aktor z meksykańskiej opery mydlanej wpada w histerie bez wyraźnego powodu i urządza dzikie sceny zazdrości. Najgorszym koszmarem dla Raka jest samotność i odcięcie się od przeszłości. Gdy Rak się boi, zaczyna się zamartwiać, o bliskich, o siebie. Jest w tym mistrzem. Swoją żywą wyobraźnię wykorzystuje wtedy do tworzenia najczarniejszych scenariuszy, które podsycają jego niepokój. Przestraszony będzie domagał się wsparcia emocjonalnego, a jak go nie otrzyma, ciężko rozchoruje się na żołądek. Opiekuńczy z natury Rak sam często bywa bezradny. Szuka wtedy oparcia w cudzej sile i robi się infantylny, dziecinny. Dzieje się tak, gdy w dzieciństwie doświadczył braku poczucia emocjonalnego bezpieczeństwa. Jego skrzywdzone wewnętrzne dziecko będzie domagało się ciepła od innych osób, do których przylgnie i będzie nimi manipulował. Wtedy kaprysi, dąsa się, obraża, może drażnić zmiennymi nastrojami. Płacze ze złości, szantażuje emocjami, obwinia bezradnością ofiary, atakuje złośliwościami..

Dom moją twierdzą
Rakowi trudno przyjąć, że życie wymaga aktywności, inicjatywy, czasem śmiałej konfrontacji. On zazwyczaj woli wycofać się do swojej skorupy. Postępuje tak z lęku przed brutalnością życia, ze strachu przed brakiem szacunku dla jego uczuć, bo boi się, że ktoś je podepcze. Charakterystyczne są dla niego nadwrażliwość i wynikająca z niej duża podatność na zranienia. Z tego powodu wznosi mury obronne w postaci domu, swojej twierdzy. Za nieruchomości odpowiada czwarty dom astrologiczny, przypisywany właśnie Rakowi. To delikatny znak, reprezentujący żeńską energię, ale gdy ktoś zagrozi jego rodzinie, może mocno uszczypać. Bo dom dla Raka ma być oazą bezpieczeństwa, do której nie wtargnie żadne zło. Rak nie walczy wręcz, bo jest w nim sporo lęku, ale może znienacka zadać cios w plecy. Działa w sposób bierno-agresywny. Wybucha dramatyczną złością, gdy zostaje zagrożone jego bezpieczeństwo. Odznacza się silnym instynktem samozachowawczym, plemiennymi instynktami. Dom, tak ważny w archetypie Raka, rozumiany jest też jako ojczyzna, Matka Ziemia. Raki są patriotyczne, romantycznie rozkochane w polnych kwiatach, Mickiewiczu i Słowackim. Archetyp Raka to swojskość, bezpieczna, bo dobrze znana. Rak sentymentalnie zbiera rodzinne pamiątki, czuje swoje korzenie. Drzewo geologiczne jest dla  na tyle ważnym punktem odniesienia, że wcale nie pragną wyjrzeć poza jego listowie. Rak jak pieniacz bywa bliski zaściankowości, zawziętości, fanatyzmowi. Często żywi osobiste uprzedzenia i jest stronniczy.

Rak
żywioł – woda
jakość – kardynalna
rodzaj – żeński
planeta – Księżyc