Baran: Jest jak gorączka


Rozpoczyna Zodiak bezkompromisowo. To płomień, który podpala, energia początku.

Jest wojownikiem, zwycięzcą, przywódcą, mnóstwo w nim męskiej nieokiełznanej energii. Można powiedzieć, że Baran to typ macho. Agresja potrzebna jest mu do podboju i zajęcia najwyższego miejsca na podium. Baran sprawdza się na wojnie, w rywalizacji, wtedy czuje, że żyje. Jego styl walki i jednocześnie życia jest porywczy. Zawadiacki Baran istnieje, żeby zdobywać to, co kusi niebezpieczeństwem nieznanego. Jest jak wschód słońca, jak dopiero kiełkująca roślina, jak pierwszy płomień, który podpala ognisko. Uosabia początek. Żyje w przekonaniu, że wszystko ma jeszcze przed sobą, wystarczy po to odważnie sięgnąć. Baran nie asekuruje się, jest w 100 procentach ryzykantem. Biegnie na oślep, nie oglądając się na okoliczności czy innych ludzi. Co więcej – opór i przeszkody poprawiają mu humor i motywację. Baran działa, jest czystą aktywnością i to pionierską, inicjującą. Kocha wyzwania i kocha wygrywać. Ambicja to jego drugie imię. Kompromis, odpuszczenie, spokój, harmonia nie należą do jego świata. Baran to zasada kierowania się impulsem, zwierzęcym instynktem. Baran konfrontuje się z siłami fizycznymi, z tym, co jest na zewnątrz. Dobrze się czuje, wywołując awanturę, twierdzi że w ten sposób oczyszcza się atmosfera. Kłócąc się lub zaciekle dyskutując, uwalnia energie, które w nim się „gotują”. Jest buńczuczny, jest odwrotnością nieśmiałości i wycofania. W nastroju pokojowym – bezrefleksyjny, bezpośredni, prostolinijny. Czy Baran coś sobie dobrze przemyśli, pomedytuje nad problemem? Nie! On się nawet z nim nie prześpi. Po prostu wkroczy do akcji i zrobi swoje. Siłą, a nawet gwałtem. Czasem można się przerazić siłą jego impetu, bezwzględności, arogancji.

Noworodek Zodiaku
Baran pod wieloma względami zachowuje się jak dziecko, które swoje potrzeby komunikuje wrzaskiem, nie da się ukryć, że jest głośny. Potrafi się zezłościć, gdy nie może postawić na swoim. Przyszedł na świat po to, żeby go z nieposkromioną ciekawością odkryć i podporządkować sobie. Trzeba mu oddać, że potrafi żyć z pasją. Liczy się dla niego jedynie tu i teraz, bo tylko w ten sposób może skoncentrować się na działaniu. Nie jest więźniem przeszłości, nie ogląda zżółkniętych fotografii, nie zaprząta też sobie głowy przyszłością, przecież jeszcze jej nie ma. Nie roztkliwia się nad emocjami, ani swoimi, ani innych ludzi. Żeby to zrobić, musiałby chwilę pobyć w bezruchu, a jest niecierpliwy. Wewnętrzny świat uczuć nie jest jego żywiołem, Baran nie jest mistrzem ludzkich relacji. Słynie z braku taktu. W związki angażuje się, owszem, jak we wszystko, ale niewiele ma szacunku i uważności dla drugiej strony. Zauważa ją, kiedy jest jeszcze łupem do zdobycia. Potem, jeśli nie będzie ogniście i awanturniczo, może stracić zainteresowanie i pobiec na inny dziewiczy teren, podążając za swoimi niemożliwymi do skontrolowania impulsami. Baran rządzi Marsem, a to planeta odpowiadająca za sferę seksualną. Można się domyślić, że w sypialni jest wyczynowcem, to dla niego kolejny obszar podboju. Nie ma tu zbyt wiele przestrzeni na czułość czy wysublimowanie, jest za to akcja i sporo ognia. Baran jest jak gorączka, jak ładunek wybuchowy. Kojarzy się ze stanem zapalnym, zaczerwienieniem, krwią, pulsującym bólem głowy. Ma na względzie przede wszystkim swoją potrzebę doświadczania życia na maksa. Ma mieć wstrząsającą ilość przygód, by poczuć że żyje.

Egoizm i silna wola
Baran – numer jeden Zodiaku – uważa, że jest pępkiem świata. Przypisywany jest mu pierwszy dom astrologiczny, który symbolizuje ego, świadome „ja”, ekspresję, wyrażanie siebie. Nic dziwnego, że Baran jest egoistą. Dzięki temu ma silną wolę, i co za tym idzie – skuteczność. Pierwszy dom jest jakby naszą maską. To jest nasz sposób na poradzenie sobie z życiem rozumianym, jako coś, co nasz otacza. Dlatego wzrok, uwaga, zachowania Barana obliczone są na to, co jest dookoła niego. Koncentruje się na tym, co widoczne, co namacalne, co na zewnątrz. Lęka się nieświadomości, skomplikowania, złożoności. Co stanie się, gdy Baran się zatrzyma, spojrzy w głąb? Jego gorące energie przeistoczą go w prawdziwego bohatera, lojalnego i oddanego. Jego moc zostanie skierowana na właściwy tor. Życie zostanie wreszcie przeżyte. Do dna tak jak lubi, jednak nie w powierzchownej obliczonej na efekt akcji.

Baran
żywioł – ogień
jakość – kardynalna
rodzaj – męski
planeta – Mars