Strzelec: Wyżej, dalej, więcej


To niczym nieograniczone dążenie do pełni. Strzelca można porównać do rogu obfitości.


Rozrasta się, rozprzestrzenia, znosi granice. Strzelec włada Jowiszem, największą z planet i przynoszącą największe szczęście. Archetyp ten reprezentuje to, co chce przeżyć ekspansję, to, co się rozwija i jest bezkresne. Nie zna blokad, ograniczeń, nie marudzi, że nie da się i że jest źle. Strzelec jest uśmiechnięty, to optymista, który wie, że łut szczęścia jemu przynależy. Życie to impreza? Czemu nie? Czy to oznacza, że wszystko idzie mu gładko jak po maśle? Nie o to chodzi. Strzelec nie zna słowa porażka czy niepowodzenie. Nie osiągnął tego, co zamierzał? Nie szkodzi, otrzepie się, powie filozoficznie „Tak miało być” i pójdzie dalej. Podejmie nowy cel bez żalu i rozpaczy, że wcześniej coś mu się nie udało. Niczego nie rozpamiętuje i nie traci przez to sił. Strzelec ma niespożyte zasoby energii fizycznej i psychicznej oraz serce na dłoni. Za sprawą jego poprzednika – Skorpiona – ego zostało już przezwyciężone. Uczucia są już uzewnętrznione, uwolnione od lodu, jakim skuł je introwertyczny Skorpion. On z rozkoszą umierał, Strzelec jest specjalistą od cieszenia się życiem. Kocha jasność, światło, podmuchy ciepłego wiatru, zabawę, z życia czerpie garściami. Ekshibicjonistyczny, niczego nie ukrywa, tajemnice i ich mrok są mu zbędne. Kawa na ławę, mawia. Jak wszystkie znaki należące do żywiołu ognia jest bezpośredni, otwarty, do bólu szczery. Nie bawi się w zawiłości i niuanse, one każą się zatrzymać, jeszcze raz coś przemyśleć, a pragnieniem Strzelca jest podążanie w dal. Strzelca można spotkać tam, gdzie pulsuje życie, tam gdzie wciąż są nowe doświadczenia, na które reaguje natychmiastowo, łapiąc w locie każdą możliwość. Może stąd wynika jego szczęście? Bierze od losu szanse.

Z rozmachem
Strzelca interesuje tylko to, co ma rozmach i co jest w rozmiarze XXL. Jest ekstrawagancki. Słowo „ekstra” pasuje do niego. Nie patrzy na szczegóły, zajmuje się jedynie całością, wielkimi ideami. Jest przy tym pewny siebie. Jego planeta, Jowisz, to przecież rzymski ojciec bogów. Dlatego Strzelec pozwala sobie na wielkość. Rozszerza się swawolnie jakby Wszechświat należał do niego. Ma głębokie przekonanie, że jest w czepku urodzony. Może pozwolić sobie na wszystko, jest więc ruchliwy, zajęty tym, co zewnętrzne. Bardzo, bardzo towarzyski. Nie zna stanu spoczynku. Jest też mistrzem w sporcie. Bicie rekordów to jego żywioł, uwielbia zwyciężać, przekraczać granice obowiązujące śmiertelników i tych, którzy się boją. Miejsce na podium zostało stworzone dla niego. Dla jego odwagi. Strzelec nie ma uprzedzeń, które zwykle ograniczają, nie przeszkadzają mu żadne „ale”, nie zastanawia się też „dlaczego”. Jest esencją ekspansji i dalekich podróży. Pakuje plecak i już jest gdzieś indziej. Daleko.

Przewodnik dusz
Razem ze Strzelcem jesteśmy już w ostatniej ćwiartce Zodiaku, przestrzeni spraw wyższych. Dlatego on podróżuje nie tylko w dal, nie zagarnia jedynie zewnętrznej przestrzeni. Ma też wglądy wewnętrzne, najgłębsze jakie sobie można wyobrazić. Dzięki temu nadaje głębszy sens wszystkiemu co istnieje. Strzelec, jak nikt inny, nadaje się na przewodnika dusz. To urodzony kaznodzieja, psycholog, który wie jak żyć. Jest też doskonałym filozofem czy znawcą historii religii. Jest uosobieniem tolerancji, mieści w sobie wiele. Archetyp ten symbolizuje bezmiar ludzkiej pomocy, bezinteresownej miłości, mądrości. Do Strzelca należy dziewiąty dom astrologiczny – dom Boga. Z tym znakiem zodiaku kojarzona jest godność, dostojeństwo wynikające z wewnętrznego autorytetu i głębokiej wiedzy o życiu. Strzelec jest wspaniałomyślny, wie tak wiele, że może sobie na to pozwolić. Ma tak szerokie perspektywy, wielki kontekst, że zaakceptuje wszystko.
Ciemniejszą stroną Strzelca jest jego skłonność do przesady. Bywa nieumiarkowany i patetyczny. Arogancki i zarozumiały, bo jest pewny, że zjadł wszystkie rozumy. Przekracza miarę, więc bywa otyły. Nadpobudliwy, zbyt entuzjastyczny, nieostrożny, niepoprawnie idealistyczny. Może zaprzedać się idei, stając się jej niewolnikiem. I zapomnieć w tym wszystkim wielkim o szczególe, jakim jest człowiek ze swymi uczuciami, powtarzalny we wzorcach, w których tkwi i potrzebuje pomocy, żeby je przekroczyć.

Strzelec
żywioł – ogień
jakość – zmienna
rodzaj – męski
planeta – Jowisz