Panna: Diabeł w szczegółach

Wyróżniają ją zmrużone oczy. To najlepszy obserwator i psychoanalityk Zodiaku.

Atutem Panny jest rozsądek. Wyważona, ucywilizowana, poukładana. Przede wszystkim jest intelektualistką. Planetą, którą współwłada z Bliźniętami jest Merkury, król rozumu. Jednak w odróżnieniu od powierzchownych Bliźniąt jej intelekt jest głęboki. Pannę interesuje psychika jako powód tego, co zaistniało na zewnątrz. Panna widzi ponadprzeciętnie dobrze. W obserwowaniu świata wykracza znacznie ponad średnią. Panna docieka, niestrudzenie szuka źródła kryzysu. W odkrywaniu go i wyciąganiu z niego wniosków i zarządzaniu nim jest mistrzynią. Pragnie ten proces przeanalizować, trafnie zdiagnozować i odnieść do jakiejś teorii, w których się kocha. Po co Pannie teorie? Są lekiem na jej lęki. Panna, znak ziemski, poczucia bezpieczeństwa szuka w tym, co przewidywalne, nie przepada za niespodziankami. Teorie porządkują jej rzeczywistość, wkładają ją w ramy, uzasadniają. Panna, jako bystry obserwator, posiada w swym umyśle wiele danych, które chętnie układa w szufladkach. Myślenie Panny nie dość, że dociekliwe, jest jeszcze naukowe. Ona jest badaczem, miłośniczką soczewki, mikroskopu. Z powodzeniem tropi szczegóły, żyje w świecie detali. Czasem przez to uszczegółowienie traci szerszy ogląd, nie widzi z lotu ptaka tylko systematyzuje. Stąd posądza się ją o nadmierną pedanterię. A tymczasem Panna w ten sposób dba o to, żeby Wszechświat sprawnie działał, jest powołana do odkrywania jego ukrytego mechanizmu. Stworzona została do rzeczy istotnych, po co byłby jej tak wyśrubowany intelekt i psychiczna głębia. Ona zaprowadza wyższy ład, potrafi służyć, bo mało w niej egotyzmu. Ego wysycili jej poprzednicy na kole Zodiaku, mistrzostwo osiągnął w tym Lew – Panna wyciąga pomocną dłoń do drugiego człowieka. słynie z umiarkowania, grzeczności, skromności. Unika rozgłosu, ponieważ lęka się odpowiedzialności.

Skromna sanitariuszka
Panna jest ostrożna, a nawet lękliwa. Delikatna, często nadwrażliwa i wycofana. Także skromna i nieśmiała. Panna jest żeńskim znakiem, jest w niej kobieca skłonność do poświęcania się. Szósty dom astrologiczny jej przypisywany jest obszarem codziennej pracy oraz stanu zdrowia. Panna jest typem sanitariuszki, wybawicielki, która wesprze, wysłucha, zaradzi nieszczęściu. W tym pomaganiu jest neutralna, nie narzuca się, przy niej można bezpiecznie rozłożyć się na kozetce. Panna, znak ziemi i intelektu, nie rozchwieje się emocjonalnie, nie będzie dramatyzować. Dzięki darowi analizy trafi w źródło bólu i opatrzy ranę. Ma dobre intencje, chociaż wydawać się może chłodna. Zdarza się jej się nakreślić czarny scenariusz i pozwolić sobie na celną krytykę. Jest wymagająca wobec siebie i innym też się dostaje. Jednak, gdy będziesz w potrzebie, nie odmówi pomocy. Na koniec powie: „Uważaj”, lubi to słowo. Panna istnieje po to, żeby ostrzegać i dzielić się zdrowym rozsądkiem.

Między JA a MY
Panna jest szóstym znakiem, ostatnim który przynależy do sfery JA. Jest pośrednikiem, jak jej planeta Merkury. Żyje tak jakby na ziemi niczyjej, stąd może jej wewnętrzna niepewność. Nie jest już tak bardzo skupiona na sobie jak Lew, ale nie bryluje w relacjach jak Waga. Nosi w sobie samotność, karta Tarota Pustelnik reprezentuje ten sam archetyp. Ze strachu przed osamotnieniem, Panna ma tendencje, żeby się dopasowywać. Kiedy jej się nie udaje, wybiera życie w pojedynkę. Ona nie jest mocna, chyba że w umyśle. Nie tak łatwo wyjść jej przed szereg, nie tak łatwo zbliży się do drugiego człowieka, bo boi się wykorzystania. Czuje, że nie zdoła się obronić. Ma delikatną konstrukcję psychiczną. Jej mechanizmami obronnymi są: rozsądek, zatracanie się w pracy, bycie Matką Teresą, analiza świata i uczuć.

Panna
żywioł – ziemia
jakość – zmienna
rodzaj – żeński
planeta – Merkury