Ryby: To, co niewidzialne

Wystarczy marzyć, by w życiu zaistniało to, czego chcesz. A najlepiej nie chcieć.

12 znak zodiaku – Ryby – to płynność, bierność, przyzwalanie. Wolność od rzeczy, od karmy, od tego, co skończone i zamknięte. Z nimi nie ma zgody na kropkę nad i. Ryby to archetyp, który uczy pragnąć wszystkiego, nie pragnąc niczego konkretnego. Ryby odwiązują się od ziemskich nakazów służących posiadaniu, według nich zapobiegliwość szkodzi. Ryby znoszą to, co widzialne – gęstość materii i złudzenie czasu. Bo przecież życie to tylko film, iluzja. Kiedy obudzimy się i dostrzeżemy, że otaczają nas ruchliwe w swojej istocie myślokształty oraz skrzące się w świetle drobinki prany, będziemy mogli zacząć żyć. Uwolnieni wreszcie od ograniczeń tkwiących w umyśle. Trybiki mózgu nie będą już powtarzać ogranych wzorców. Archetyp ten pokazuje, że nie jesteśmy własnym wczoraj, nie jesteśmy swoją przeszłością, bo nie jesteśmy do niczego przywiązani. Świat dookoła nas drży i migoce, jest zmienny i nie podlegający limitom. Jest jak woda. Ryby należą do żywiołu wody właśnie, mają jakość zmienną a rodzaj żeński. Bardziej czują, niż rozważają, wsłuchane są w podszepty intuicji, a za nic mają racjonalne argumenty. Wrażliwością radzą sobie z codziennością. To rybi sposób, w 100 procentach kobiecy, choć niepopularny w brutalnym materialnym świecie.

Czapka – niewidka
Archetyp Ryb to mistyka. Ten znak zodiaku przynależy do duchowej planety Neptun i włada tajemnym 12 domem. Wszystko jest tu mgliste, niejasne, zakryte. Ryby są jak czapka-niewidka, uwielbiają znikać, a robią to naturalnie, bo swojej uwagi nie koncentrują na rzeczywistości. Ona ich nie dotyczy, więc są obok, nie ma ich na liście obecności. Nie można wezwać ich do odpowiedzialności i czegoś wymagać. Te pojęcia są im zresztą obce. Bliskie za to jest im outsiderstwo, ale nie wynika ono z buntu, raczej z braku zainteresowania tym, co przyziemne. I z delikatności, bo Rybom trudno jest rozpychać się łokciami, zarządzać lokatami, nie rozumieją co to formalności, biurokracja, pewniki. Można na nie nawrzeszczeć. A one? Nic nie odpowiedzą, tylko oczy im zwilgotnieją, wycofają się. Wolą nie słyszeć, nie widzieć, nie być. Prestiż, ambicje, władza? A po co, zapytałyby Ryby. Czy Ryby nie robią nic? One marzą, fantazjują. Żyją w świecie snów, zanurzone są w wyższym wymiarze. Nie muszą studiować ksiąg, by wiedzieć. Aby połączyć się z absolutem, potrzebują ciszy, spokoju, odosobnienia. Subtelny jest ich świat i subtelne są one. Rozkwitają otoczone muzyką, sztuką, bezinteresowną miłością, opiekuńczością. Lubią być błogo poddane człowiekowi, którego bezgranicznie kochają. Cierpienie może szybko je zabić. Dlatego bywa, że odłączają się od swoich uczuć, ale wtedy są zgubione. Ich sposób na funkcjonowanie w tutejszym świecie przestaje działać. Zaczynają błąkać się jak dzieci we mgle. Zostają wtedy ofiarami oprawców, energetycznych wampirów, które żywią się uczuciami.

Spełnić czyjś sen
Można powiedzieć o Rybach, że bujają w obłokach i skłonności mają do marihuany, alkoholowych trunków, psychodelicznych transów. Bywają depresyjne, a prawie zawsze melancholijne. Mają problemy z własnym obrazem siebie, z tożsamością. Dlatego potrafią spełnić czyjś sen. Niepostrzeżenie dopasowują się do cudzych życzeń, ale też i lęków. Brakuje im zdystansowania. Można je poznać po nieprzytomnym spojrzeniu. Mogą wyprowadzić z równowagi tym, że zwykle nie wiedzą, czego chcą i często wzruszają ramionami. Niejednoznaczne i zawsze jakieś podwójne. Do szału doprowadzają realistów, perfekcjonistów, osobników małostkowych. Cóż z tego, one na ziemię i tak nie zejdą. Ale to właśnie Ryby reprezentują ideę urzeczywistniania się, stawania się człowiekiem. Istotą czującą siebie i innych. Nie bez przyczyny właśnie nierozumujące Ryby kończą zodiak rozumiany jako cykl rozwoju. Co stanowi ich potęgę? Uczucia, którymi obdarzają senne marzenia. Właśnie Rybom one się spełniają. To im zwykle przydarzają się cuda. Bo są otwarte na nieograniczone i nie rachują zysków i strat, nie zamykają się w planach i budżecie. Są ponad. Bo Ryby, jak nikt inny, potrafią pozwolić, by działo się to, co ma się dziać. Co? One dokładnie nie wiedzą. Czują za to. Płyną z nurtem, bo znają tajemnicę odpuszczania. Rozpuszczają ograniczoną osobowość w sile większej niż one same.

Ryby
żywioł – woda
jakość – zmienna
rodzaj –  żeński
planeta – Neptun