Wodnik: Stan ucieczki

Wodnik – wyobcowany i chłodny, ale za to błyskotliwie inteligentny a także przekorny.

Jesteśmy w ostatniej ćwiartce Zodiaku, czas na sprawy wyższe. To tutaj zadomowił się Wodnik. Jest znakiem żywiołu powietrza i powietrza właśnie najbardziej potrzebuje. Jego symbolem są ptasie skrzydła, lot ku górze. Jak ptak przysiądzie gdzie chce i kiedy chce oraz dokąd chce odfrunie. Z archetypem tym kojarzą się latawce, loty balonem, szybowce. I nade wszystko umiłowanie wolności. Przestrzeń Wodnikowi konieczna jest do bezpiecznego funkcjonowania. On najchętniej pootwierałby wszystkie okna i drzwi. Walcząc o swoją wolność, łamie schematy, niszczy stare struktury. Jego poprzednik Koziorożec trudził się, by to wszystko stworzyć. I tam, gdzie on z mozołem wyznaczył linię, Wodnik robi wyłom. Głównie tym jest zajęty. Łamie konwenanse w imię równości i braterstwa. Jest zakochany w górnolotnych ideach. Pragnie połączenia z kosmiczną świadomością bez dotknięcia ziemi.

Wyżej i wyżej
Wodnik charakteryzuje się tym, że lubi się wzbijać. By być ponad. Dąży do oddalenia, dlatego jest w permanentnym stanie ucieczki. Od czego? Od ziemi, od człowieka, jego uczuciowej natury. Wodnik ani jest „za” ani „przeciw”. Nie schwytasz go, bo jest na górze. Macha nogami, siedząc na chmurze i co mu zrobisz? Wymyka się wszelkiemu opowiadaniu się za czymś, podejmowaniu ostatecznych decyzji, przynależności. Jeśli chodzi o zobowiązania, ma na nie silną alergię. Kocha uciekać od tego, co ma swoje wymogi – od rodziny, szkoły, firmy. No chyba, że opowie się za ich ideą. Typowy Wodnik nie będzie urzędnikiem, nie będzie przyjmował na konto etatowej pensji, nie będzie raportował szefowi swoich poczynań w biurze. Uran, którego Wodnik jest władcą, jest ucieleśnieniem silnej klaustrofobii. Nie zamkniesz go w piwnicy, nie zaryglujesz. To planeta buntownik, uciekinier, chorągiewka na wietrze, nagły zwrot akcji, siła nieoczekiwanego huraganu. Po jego przejściu nie zostaje nic. Pozostaje zająć się odnową. Uraniczny Wodnik niesie w sobie moc męskiej energii, gwałtownej, ale zimnej. Jest jak nagły grzmot, wstrząs, silny dreszcz. Nerwy i elektryczność. Szaleństwo. Uran to wariat, stoi na głowie. Wodnik często bywa figlarny i ma ochotę na zabawy. Pasuje do cyrku, pod którego kopułą, wysoko gdzieś na trapezie, gra wszystkim na nosie. Wodnik jest jak pogoda – nie można na niego liczyć. Mówią, że zachowuje się nieodpowiedzialnie, bo nad codzienność, zwykłe bycie przedkłada nowe perspektywy, jest skrajnie futurystyczny. Woli być w przyszłości niż w teraźniejszości, zawsze podąży za zmianą. Szuka wolności od zasad i energii, które panują na ziemi. Powietrzne znaki z emocjonalnością nie mają wiele wspólnego. Wodnik daleki jest od czucia, nie buja się bowiem na huśtawce emocji, niewiele go też wzrusza. Tylko będąc wolny od zbędnych poruszeń serca, jest całkowicie ponad. Uran, tożsamy z Wodnikiem, łączy nas ze świadomością kosmiczną. Przynosi nagłe wglądy, kiedy zagmatwane sprawy błyskawicznie stają się jasne. To otwarte trzecie oko. Wodnik żyje w swojej wizji, do niej ucieka. Oddalenie od zwykłej egzystencji może otworzyć go na dostęp do nieskończonej mądrości i Wodnik ma wyższą wiedzę o wszechświecie. Pragnie dotknąć nadświadomości, od nowa zbudować pojęcie człowieka, Boga, świata. Bo to, co już istnieje, jego nie interesuje.

Daleko od siebie
Wodnik znajduje się naprzeciwko znaku Lwa, mówiąc „nie” jego rozbuchanym uczuciom i szerokiemu gestowi. Nie cierpi patetyczności, jest raczej bezosobowy. Na wskroś subiektywny i lękający się bliskości. W parze z drugim człowiekiem prędzej czy później poczuje się przyduszony. Związki są opowieścią o uczuciach, a co one mają wspólnego z Wodnikiem? Słońce w znaku Wodnika jest na wygnaniu i ta pozycja naznacza egoizmem, skrajnym zdystansowaniem się od innych. Powietrze w znaku Wodnika potrafi być lodowate. Mistrzowsko maskuje słabość i nie toleruje jej u innych. W kontakcie z drugim człowiekiem bywa szorstki, sztywny, nie wyznaje się na subtelnościach. I niech nie zwiedzie cię jego przyjacielska postawa. Wodnik umie się przyjaźnić, do niego należy 11 dom astrologiczny odpowiadający za tą sferę życia oraz grupy ludzi. Ale gdy Wodnikowi się przyjrzysz, wyczujesz jego pozorną otwartość i tolerancję kryjącą obojętność. Nie licz więc na współczucie i wieloaspektowe uczucia. On z relacji wyciągnie raczej logiczne i racjonalne wnioski. Ma być tak, żeby jemu było wygodnie i swobodnie. Intelektem dopasuje argumenty. Wodnik słynie z bystrego umysłu. Owszem, może coś dla ciebie zrobić, jeśli będzie to pasowało do idei, która w tym momencie akurat jest w centrum jego wszechstronnych zainteresowań. Może to być ekologia, jądrowa fizyka bądź rodzina. W kontakcie z ideą może pozostać bezstronny. Tak jak lubi. Woli ludzkość i ideę humanitaryzmu od człowieka. Ma opinię najbardziej samotnego znaku Zodiaku. Jest wyobcowany z otoczenia, żyje w świecie przez siebie urojonym. Delikatną tkankę życia niszczy, wkładając ją pod szkiełko mikroskopu. Dzięki temu zawsze jest daleko. Również od siebie.

Wodnik
żywioł – powietrze
jakość – stała
rodzaj – męski
planeta – Uran